Sametová revoluce

Projekt jsme zahájili již 8. listopadu, kdy jsme zhlédli v kině Kosmos v Třinci film Fany a pes.
Žáci se zábavnou formou animovaného příběhu seznámili s holčičkou, jejíž osobní příběh navazuje na to, co se odehrávalo v Lipsku, ale i v celé střední Evropě na podzim 1989.

V pátek 15. listopadu nás navštívila paní knihovnice s programem, který měl žákům přiblížit život dětí v minulém režimu.
Tématem nás provedla komiksová kniha Petra Síse: Zeď - Jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Žáky paní knihovnice rozdělila do skupin. Každá skupina pracovala s okopírovaným obrázkem domu z knihy Petra Síse. Nejdříve žáci v domě hledali obyvatele zde žijící a snažili se rozhodnout, co z chování obyvatel domu bylo absurdního. Pak o chování obyvatel domu hovořili, přiřazovali kartičky s větami a vypracovali pracovní list. Nakonec žáci odhalili, jak vypadal život dospělých a dětí před Sametovou revolucí.

V projektu jsme pokračovali ve třídách, kde jsme se žáky sestavili příběh o životě v osmdesátých letech, o cestě ke svobodě a o Sametové revoluci. Pustili jsme si animovaný film Železná opona a dokonce jsme zdramatizovali střet příslušníků pohotovostního pluku VB se studenty na Národní třídě.